TworzymyGłos Regionu

reklama

Słownik biograficzny Wschowy. Nowa publikacja Muzeum już dostępna [WIDEO]

Sobota, 26 kwietnia 2025 o 11:13, aktualizacja Sobota, 26 kwietnia 2025 o 14:46, autor:
Słownik biograficzny Wschowy. Nowa publikacja Muzeum już dostępna [WIDEO]

W piątkowy wieczór, w historycznych murach Zamku Królewskiego we Wschowie, odbyła się uroczysta promocja „Słownika biograficznego Wschowy”. Publikacja, przygotowana przez Muzeum Ziemi Wschowskiej, gromadzi niemal sto biogramów postaci, które znacząco wpłynęły na losy miasta i regionu. Projekt, którego inicjatorem był dyrektor muzeum dr Damian Małecki, realizowany był przez zespół zawodowych historyków i lokalnych pasjonatów.

Biogramy zasłużonych dla Wschowy

„Słownik biograficzny Wschowy” to efekt ponad dwuletniej pracy redakcyjnej. Nad projektem czuwali dr Damian Małecki oraz Barbara Ratajewska, przewodnicząca Rady Muzeum. Biogramy obejmują wyłącznie osoby nieżyjące, które łączyło ze Wschową urodzenie, śmierć lub działalność społeczna wykraczająca poza pracę zawodową.

Autorzy kierowali się jasnymi kryteriami: każdy biogram musiał opierać się na dostępnych źródłach i opracowaniach. Ze względu na wymogi dokumentacyjne zrezygnowano z niektórych kandydatur. Ostatecznie w publikacji znalazły się 93 życiorysy przygotowane przez 42 autorów.

Prace rozpoczęły się oficjalnie w marcu 2023 roku. Do końca maja zbierano propozycje od mieszkańców i regionalistów. Łącznie zgłoszono 250 nazwisk, spośród których po intensywnej selekcji wybrano najbardziej zasłużonych. Wyboru dokonali Barbara Ratajewska, Lucyna Omieczyńska, Zdzisław Rygusik, Jerzy Łakomy oraz Damian Małecki.

Wydanie słownika było możliwe dzięki wsparciu finansowemu Katolickiego Stowarzyszenia Civitas Christiana.

Kto znalazł się w Słowniku Biograficznym Wschowy?

Wśród opisanych postaci znalazły się zarówno duchowni, jak i naukowcy, artyści, działacze społeczni oraz powstańcy. Przywołano m.in. historyczną postać Daniela Cybona, przywódcy buntu mieszczan w XVII wieku, ściętego na dziedzińcu zamku o trzeciej nad ranem.

Opowiedziano także o Bronisławie Formanowicz, której dom był ostoją polskości, oraz o Maksymilianie Kirmisie, autorze pierwszego podręcznika o mennictwie polskim, urodzonym we Wschowie.

Wśród bardziej współczesnych postaci znalazł się m.in. Bronisław Geremek, którego młodość związana była ze Wschową, ks. Krzysztof Maksymowicz, proboszcz parafii pw. Jadwigi Królowej we Wschowie, a także Karol Muszkieta, muzyk, nauczyciel, działacz kultury i radny.

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo

Uroczysta premiera w Zamku Królewskim we Wschowie

W wydarzeniu udział wzięli przedstawiciele władz samorządowych, instytucji kultury, organizacji społecznych oraz licznie przybyli mieszkańcy.

Wieczór rozpoczął się oficjalnym powitaniem, po którym Barbara Ratajewska przedstawiła kulisy powstania słownika i wybrane biogramy. Po części oficjalnej odbył się koncert Anny Muszkiety i Krzysztofa Milanowskiego, a następnie przekazanie autorskich egzemplarzy osobom zaangażowanym w projekt. Towarzyszyły temu opowieści twórców, w tym potomków bohaterów słownika, którzy dzielili się rodzinnymi anegdotami i wspomnieniami.

Goście mieli także możliwość nabycia książki. Publikacja jest już dostępna w sprzedaży stacjonarnej w muzeum, a wkrótce też online.

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

avatar

avatar
~Radny
28.04.2025 10:57

W Słowniku Miłosz Czopek zamieścił fałszywe informacje dotyczące jego ojca Krzysztof Czopek NIGDY nie był przewodniczącym rady miejskiej. Jak zwykle Miłosz Czopek podał z premedytacją fałszywe informacje

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl